Garnoptælling

Her kan du se mit garnforbrug hvert år. Det er en sjov måde for mig at holde styr på mit garnforbrug – og måske kan det også give lidt inspiration til dig.

Mit Arctic Squares Blanket med hæklede firkanter og garn

Resultat for 2025

Antal nøgler

77,16

nøgler i alt

Ingen sammenligning med 2024

Antal meter

9581,6

meter i alt

Ingen sammenligning med 2024

Antal gram

3941

gram i alt

Ingen sammenligning med 2024

Garnforbrug fordelt på garn

MærkeGarnLøbelængde
(m pr. nøgle)
Gram pr. nøgleAntal nøglerMeter i altGram i alt
MayflowerMayflower Just Cotton 8/417050101700500
MayflowerMayflower Anyday cotton 8/4170505,06860,2253
MalandMaland Cotton 8/4170503510150
Søstrene greneSøstrene grene Cotton 8/416050116050
Yarn & Friends (Netto)Yarn & Friends (Netto) Strømpegarn m. glimmer21050121050
MayflowerMayflower Cotton 8/417050117050
HobbiiHobbii Friends cotton 8/4160502320100
HobbiiHobbii Frutta2101003630300
HobbiiHobbii Friends cotton 8/875507525350
HobbiiHobbii Friends cotton silk120506720300
DROPSDROPS Baby Merino17550117550
DROPSDROPS Nepal75506450300
DROPSDROPS Fiesta110506,42706,2321
DROPSDROPS Cotton Light10550141470700
DROPSDROPS Brushed alpaca silk140252,68375,267
DROPSDROPS Paris75508600400

Fordeling af nøgler

Mine fem mest brugte garner. Resten er samlet under øvrige garner.

Hold musen over et udsnit, eller tryk på det, for at se garn og antal nøgler.

  • DROPS Cotton Light: 14 nøgler (18,14 %)
  • Mayflower Just Cotton 8/4: 10 nøgler (12,96 %)
  • DROPS Paris: 8 nøgler (10,37 %)
  • Hobbii Friends cotton 8/8: 7 nøgler (9,07 %)
  • DROPS Fiesta: 6,42 nøgler (8,32 %)
  • Øvrige garner: 31,74 nøgler (41,14 %)

Mine mest brugte garner

De tre garner, jeg har brugt flest nøgler af i 2025.

Mit projekt i DROPS Cotton Light

1. DROPS Cotton Light

14

nøgler

18,14 % af mit forbrug

Mit projekt i Mayflower Just Cotton 8/4

2. Mayflower Just Cotton 8/4

10

nøgler

12,96 % af mit forbrug

Mit projekt i DROPS Paris

3. DROPS Paris

8

nøgler

10,37 % af mit forbrug

Må jeg bruge statistik?

Med dit samtykke tæller Henrisgarn unikke besøgende, klik på eksterne links og videoafspilninger for at se, hvilke projekter og indhold der interesserer besøgende. Sidevisninger tælles også uden samtykke. Du kan bruge siden, hvis du afviser, og ændre dit valg via Cookieindstillinger nederst på siden. Privatliv og cookies