Garnoptælling

Her kan du se mit garnforbrug hvert år. Det er en sjov måde for mig at holde styr på mit garnforbrug – og måske kan det også give lidt inspiration til dig.

Mit Arctic Squares Blanket med hæklede firkanter og garn

Resultat for 2026

Antal nøgler

48,12

nøgler i alt

-37,64 % fra 2025

Antal meter

5821,8

meter i alt

-39,24 % fra 2025

Antal gram

2366

gram i alt

-39,96 % fra 2025

Garnforbrug fordelt på garn

MærkeGarnLøbelængde
(m pr. nøgle)
Gram pr. nøgleAntal nøglerMeter i altGram i alt
Leftover (løvbjerg)Leftover (løvbjerg) Cotton 8/6105502210100
Yarn & Friends (Netto)Yarn & Friends (Netto) Tweed mix17550117550
MayflowerMayflower Anyday basic wool90502,42217,8121
MayflowerMayflower Anyday cotton 8/41705061020300
DROPSDROPS Love you 7170502340100
DROPSDROPS Belle120504480200
DROPSDROPS Lima100507700350
DROPSDROPS Kid-silk210251,633640
DROPSDROPS Air150509,141371457
DROPSDROPS Nepal75503,56267178
DROPSDROPS Paris75509,4705470

Fordeling af nøgler

Mine fem mest brugte garner. Resten er samlet under øvrige garner.

Hold musen over et udsnit, eller tryk på det, for at se garn og antal nøgler.

  • DROPS Paris: 9,4 nøgler (19,53 %)
  • DROPS Air: 9,14 nøgler (18,99 %)
  • DROPS Lima: 7 nøgler (14,55 %)
  • Mayflower Anyday cotton 8/4: 6 nøgler (12,47 %)
  • DROPS Belle: 4 nøgler (8,31 %)
  • Øvrige garner: 12,58 nøgler (26,14 %)

Mine mest brugte garner

De tre garner, jeg har brugt flest nøgler af i 2026.

Mit projekt i DROPS Paris

1. DROPS Paris

9,4

nøgler

19,53 % af mit forbrug

Mit projekt i DROPS Air

2. DROPS Air

9,14

nøgler

18,99 % af mit forbrug

Mit projekt i DROPS Lima

3. DROPS Lima

7

nøgler

14,55 % af mit forbrug

Må jeg bruge statistik?

Med dit samtykke tæller Henrisgarn unikke besøgende, klik på eksterne links og videoafspilninger for at se, hvilke projekter og indhold der interesserer besøgende. Sidevisninger tælles også uden samtykke. Du kan bruge siden, hvis du afviser, og ændre dit valg via Cookieindstillinger nederst på siden. Privatliv og cookies