Garnoptælling

Her kan du se mit garnforbrug hvert år. Garnrester vises særskilt. Det er en sjov måde for mig at holde styr på mit garnforbrug – og måske kan det også give lidt inspiration til dig.

Mit Arctic Squares Blanket med hæklede firkanter og garn

Resultat for 2026

Antal nøgler

28,22

nøgler i alt

-26,78 % fra 2025

Antal meter

3238,8

meter i alt

-28,18 % fra 2025

Antal gram

1371

gram i alt

-26,29 % fra 2025

Garnforbrug fordelt på garn

MærkeGarnLøbelængde
(m pr. nøgle)
Gram pr. nøgleAntal nøglerMeter i altGram i alt
MayflowerMayflower Anyday basic wool90500,4237,821
DROPSDROPS Belle120504480200
DROPSDROPS Lima100502,16216108
DROPSDROPS Kid-silk210251,633640
DROPSDROPS Air150508,881332444
DROPSDROPS Nepal75503,56267178
DROPSDROPS Paris75507,6570380

Fordeling af nøgler

Sådan fordeler mine nøgler sig på de forskellige garntyper.

  • Mayflower Anyday basic wool: 0,42 nøgler (1,49 %)
  • DROPS Belle: 4 nøgler (14,17 %)
  • DROPS Lima: 2,16 nøgler (7,65 %)
  • DROPS Kid-silk: 1,6 nøgler (5,67 %)
  • DROPS Air: 8,88 nøgler (31,47 %)
  • DROPS Nepal: 3,56 nøgler (12,62 %)
  • DROPS Paris: 7,6 nøgler (26,93 %)

Mine mest brugte garner

De tre garner, jeg har brugt flest nøgler af i 2026.

Mit projekt i DROPS Air

1. DROPS Air

8,88

nøgler

31,47 % af mit forbrug

Mit projekt i DROPS Paris

2. DROPS Paris

7,6

nøgler

26,93 % af mit forbrug

3. DROPS Belle

4

nøgler

14,17 % af mit forbrug

Må jeg bruge statistik?

Med dit samtykke tæller Henrisgarn unikke besøgende, klik på eksterne links og videoafspilninger for at se, hvilke projekter og indhold der interesserer besøgende. Sidevisninger tælles også uden samtykke. Du kan bruge siden, hvis du afviser, og ændre dit valg via Cookieindstillinger nederst på siden. Privatliv og cookies